Wigilia Bożego Narodzenia w tradycji polskiej posiada wyjątkowe znaczenie. Kościół z jednej strony zachęca do zachowania dawnych obyczajów ludowych związanych z tym wieczorem, z drugiej zaś strony usilnie zachęca o nieustanne pogłębianie jego religijnego wymiaru.

Obrzęd wigilijny wg modlitewnika „Droga do Nieba” wyd. LXII, str. 79.

  1. Pożegnanie Adwentu– cała rodzina gromadzi się przy stole wigilijnym, odmawia lub śpiewa „Anioł Pański”.
  2. Zapalenie świecy „Caritas” oraz lampek na choince.
  3. Odczytanie EwangeliiŁk 2, 1-14 [tekst].
  4. Wspólna modlitwa za całą rodzinę, za samotnych i chorych ludzi, za zmarłych.
  5. Łamanie się opłatkiem. Ojciec rodziny składa wszystkim życzenia i przełamuje się opłatkiem najpierw z matką, a potem z każdym członkiem rodziny. To samo czynią następnie wszyscy obecni.
  6. Spożywanie wieczerzy. W atmosferze wzajemnego braterstwa i życzliwości spożywa się wieczerzę wigilijną. W czasie wieczerzy należy wyłączyć telewizor, odłożyć telefony. Podczas kolacji wigilijnej nie należy spożywać alkoholu.
  7. Śpiew kolęd i wymiana upominków.

Zobacz też: Obrzęd Wieczerzy Wigilijnej na stronie adonai.pl